O Nas


„Najwyższa prawda jest najwyższą radością. Jest najwyższym poziomem funkcjonowania.”

Lama Ole Nydahl

Początki ośrodka w Tychach sięgają roku 2003. Kilkuosobowa grupa przyjaciół, zainspirowana naukami przekazywanymi przez pierwszego zachodniego nauczyciela buddyzmu, Lamę Olego Nydahla, postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogliby spotykać się na wspólnej, regularnej praktyce.

W początkowym okresie, medytacje odbywały się w prywatnym mieszkaniu jednego z członków grupy. W następnych latach ośrodek przenosił się do kolejnych lokali. W swojej szczodrości, użyczali je przyjaciele, którym zależało na istnieniu miejsca, w którym każda osoba z otwartym umysłem mogłaby się spotkać z naukami Buddy.

Z czasem grupa powiększyła się i poczuła na tyle stabilnie, że w 2006 roku podjęto decyzję o rejestracji oficjalnego ośrodka medytacyjnego Diamentowej Drogi.

Był to dla nas szczególny czas. Artur Przybysławski, jeden z bliskich uczniów Lamy Olego, przywiózł piękny posążek Buddy. W jego przygotowanie byli zaangażowani tacy szczególni nauczyciele jak Szamar Rinpocze oraz Sierab Gjaltsen Rinpocze. Posąg stoi do dziś w naszym ośrodku.

Posąg Buddy w Tychach

Powyżej: posążki w ośrodku w Tychach.

W 2009 roku miało miejsce osobiste spotkanie z Lamą Ole. Zapytaliśmy go o dalszy kierunek w rozwoju ośrodka. Lama Ole wyraźnie poprosił, abyśmy kontynuowali swoją pracę. Jak Lama stwierdził „Śląsk ma niesamowity potencjał. Przyjdzie czas, kiedy w każdym śląskim mieście będzie ośrodek.”

Rok później dojrzała już sanga (czyli grupa praktykujących) uznała, że to czas na znalezienie niezależnego miejsca, do którego każdy mógłby przyjść o dowolnej porze. W momencie, w którym udało się tego dokonać, pojawiła się nowa aktywność łącząca ludzi – wspólna praca. Nowe miejsce było niewielkie i znajdowało się w opłakanym stanie. Kolejne lata upłynęły nam na wspólnej medytacji, organizacji wykładów oraz pracach czyniących to miejsce sprzyjającym naszej aktywności.

 

Zdjęcie członków ośrodka

Powyżej: zdjęcie grupowe w ośrodku, 2023.

Wtedy to właśnie przyjechał z wykładem Daniel Wysocki, kolejny bliski uczeń Lamy Olego. Stwierdził, że „to miejsce było dobre, ale… do dziś”. Padła decyzja o kolejnej przeprowadzce i dwa tygodnie później, w marcu 2015 podpisaliśmy umowę najmu lokalu przy ulicy Cyganerii – w miejscu gdzie znajdujemy się do dziś.

Nasza aktywność

Jesteśmy jednym z wielu ośrodków, które założył Lama Ole. Na całym świecie jest ich 700, z czego 70 w samej tylko Polsce. Nasza tyska grupa liczy obecnie około 20 regularnie praktykujących osób.

W centrum wszystkich nauk przekazanych przez Buddę dwa i pół tysiąca lat temu znajduje się człowiek i jego rozwój. Ta zasada dotyczy także naszej grupy. Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy wspólnie medytują i pracują na rzecz ośrodka. Organizujemy wykłady publiczne oraz kursy medytacyjne. Ponadto kilka razy do roku podróżujemy, by otrzymywać nauki od najważniejszych nauczycieli naszej Linii.

W życiu codziennym staramy się tak często, jak to możliwe, stosować w praktyczny sposób sens nauk buddyjskich oraz świadomie pracować nad własnym rozwojem ku pożytkowi własnemu i innych ludzi.

Powyżej: śląska sanga podczas kursu z Lamą Ole, Kuchary, 2013.

W każdy czwartek o godzinie 19:00, odbywają się wyjaśnienia dla osób zainteresowanych buddyzmem. Przychodząc do naszego ośrodka po raz pierwszy, uzyskasz podstawowe wyjaśnienia do praktyki. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania – zarówno dotyczące praktyki medytacyjnej, jak i podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi.



Wspólna medytacja

Czwartki - 19:30

Z powodu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce oraz zgodnie z zaleceniem Zarządu Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Lini Karma Kagyu, wszystkie wspólne medytacje, wykłady oraz aktywności w naszym ośrodku zostają zawieszone do odwołania.

Dziękujemy za zrozumienie.